2015 m. vasario 27 d., penktadienis

Konkursas „Švari kalba - švari galva“


2015 m. vasario 25-27 dienomis gimnazijos bibliotekoje - švietimo informacijos centre vyko nacionalinis konkursas ''Švari kalba - švari galva". Specialiai konkursui sukurtoje interneto svetainėje www.lituanika.lt 8A, 8D, 8E, 1C klasių moksleiviai atliko konkursines lietuvių kalbos užduotis nuotoliniu būdu. Konkurse dalyvavę mokytojos Zitos Liciuvienės moksleiviai buvo skatinami elektroninėje erdvėje vartoti taisyklingą lietuvių kalbą ir rašyti lietuviškais rašmenimis.





2015 m. vasario 21 d., šeštadienis

2014-ųjų Metų knygos


2014-ųjų VAIKŲ METŲ KNYGA

Danguolės Kandrotienės SPINTOS ISTORIJOS

 http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/knygumetai/m/m_images/wfiles/Spintos-istorijos-1914.jpg

Spintos istorijos / Danguolė Kandrotienė; iliustravo Jurgita Rancevienė. – Kaunas: Terra publica, 2013. - 96 p. - ISBN 978-609-8090-11-6 

Vieną lietingą dieną Emilija pagaliau užsiropščia į palėpę. Jai prieš akis atsiveria levandomis kvepiantis pasaulis, nušviestas dviejų nedidukų langelių. Medinės spintos gyventojai su ja pasidalija savo istorijomis, paslaptimis ar net meilės atodūsiais. O vieną dieną pasaulis ima ir apsiverčia aukštyn kojomis...


2014-ųjų PAAUGLIŲ METŲ KNYGA

Vytauto Račicko AŠ, DVIRATIS, PIRMOJI MEILĖ IR SUMUŠTINIAI SU SLIEKAIS

http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/knygumetai/m/m_images/wfiles/As-dviratis-pirmoji-meile-1930.jpg 

Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais: apysaka / Vytautas Račickas; dailininkė Lina Bastienė. – Vilnius: V. Račickas, 2014. – 158 p. – ISBN 978-609-408-505-5
 
Ši knyga skirta paaugliams, jaunimui. Rašytojas vėl sugrįžta į savo moksleiviškus metus ir stebi „Vieno pavasario istorijoje“ (2012) sukurtų personažų – Kaziuko Tilindžio ir Aliutės Šavalinskaitės – gyvenimo kelią, daugiausiai dėmesio skirdamas būtent paauglių kasdienybei, jų jausmams ir išgyvenimams. Ne mažiau patrauklūs pedagogų – Aldono Trumpicko ir Algirdo Žarckaus – paveikslai, jų neformalūs santykiai su bręstančiu jaunimu. Pirmosios meilės istorija papasakota šiam autoriui būdingu stiliumi – žaismingai ir, be abejo, linksmai. Humoro ir neįtikėtinų situacijų šičia tikrai netrūksta. Vaizduodamas savo herojaus vidinį pasaulį, paaugliškus džiaugsmus ir nuoskaudas, autorius, be kita ko, siekia parodyti, kaip neatsakingai anuometinės valdžios institucijos galėjo elgtis su jaunu žmogumi.


2014-ųjų SUAUGUSIŲJŲ METŲ KNYGA 

Rasos Aškinytės ŽMOGUS, KURIAM NIEKO NEREIKĖJO

 http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/knygumetai/m/m_images/wfiles/Zmogus-kuriam-nieko-nereikejo-1943.jpg
 
Žmogus, kuriam nieko nereikėjo: romanas / Rasa Aškinytė. – Vilnius: Vaga, 2013. – 206 p. – ISBN 978-5-415-02331-8

„Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ – trečiasis Rasos Aškinytės romanas, stilistiškai pratęsiantis rašytojos grožinės kūrybos liniją (pirmas romanas „Rūko nesugadinti“ pasirodė 2009 m., „Tyto alba“; antrasis – „Lengviausias“, 2011 m., „Vaga“).

Laimantas Jonušys apie romaną „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“: „Kaip ir dviejose ankstesnėse autorės knygose, į žmonių santykių kasdienybę čia žvelgiama be sentimentų, bet skvarbiu, analitiniu žvilgsniu. Tai daroma ne moksliškai , o literatūriškai žaismingai. Su kandžia (bet nepikta, veikiau linksma) ironija bandoma kvestionuoti kiekvieną įprastinį santykių judesį, kiekvieną veiksmą ir atoveiksmį – per paradoksus ir šypseną norima parodyti, kad viskas yra ne taip, kaip paviršutiniškai atrodo“.


2014-ųjų POEZIJOS METŲ KNYGA

Vytauto Stankaus IŠ VEIDRODŽIO, UŽ

http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/knygumetai/m/m_images/wfiles/Is-veidrodzio-uz-1960.jpg
 
Iš veidrodžio, už: eilėraščiai / Vytautas Stankus. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014. – 123 p. – ISBN 978-9986-39-798-4

Antroji jauno poeto Vytauto Stankaus knyga (pirmoji – „Vaikščiojimas kita ledo puse“, išleista 2009 m.). Eilėraščiai balansuoja ant dramatiškos ribos: tarp gražu ir teisinga, tarp žmogaus vienatvės ir atsargių pastangų ją įveikti. Neatsisakoma kiek vyresnių poetų atradimų ir kartu kuriamos savitos įdomios kompozicijos (antras skyrius, knygą vienijančio ciklo vaidmuo).

„Kūrinių komponavimui gali pasitarnauti skaičiukai. Pirma eilutė, dešimtas dvieilis, septyniolikta pauzė... Taip poetinis kalbėjimas įsigyja netikėtų jungčių ir aidėjimų. Skaitydami, ypač antrą skyrių, matysite. Per visą knygą teka veidrodinis ciklas. Atspindžių, tikrų ir kreivų vaizdų karalystės. Jausmus galima tiesiogiai reikšti, bet galima šią užduotį patikėti pokalbio trupiniui, detalei, prisiminimo ar sapno vaizdiniui. Čia ir eina Vytautas Stankus. Jis žino, ką nori pasakyti, ir kartu tikrinasi sakymo tikrumą, nes jo siekia visais būdais. Keista – abejonė stiprina pasitikėjimą. Švaru – taip nusakyčiau jauno poeto supratimų ir poetinės kalbos vertes. Šioje knygoje susitinkame su naujomis mūsų poezijos prošvaistėmis“. Valentinas Sventickas

2015 m. vasario 17 d., antradienis

Lietuvos nacionalinis diktantas

Nacionalinis diktantas vėl kviečia visus lietuvių kalbos mylėtojus pasitikrinti žinias.


Nacionalinis diktantas vyks vasario 21 dieną 11.00 val.
  Diktantas bus transliuojamas per LRT radiją.

ATEIK. RAŠYK. IŠSAUGOK.



2015 m. vasario 15 d., sekmadienis

Vasario 16-oji - Lietuvos valstybės atkūrimo diena



O kas gi tu esi, Tėvyne, jei ne mes,
jei ne mūs rankos, jei ne mūs širdys?
O kas gi esam mes, Tėvyne, jei ne tu, -
ar mes ne tavo amžių sekundės ir minutės,
ar mes ne upė, glamonėjama krantų,
kurios kiekvienas lašas - tavo mintys?

Justinas Marcinkevičius

2015 m. vasario 13 d., penktadienis

Knygų Kalėdos 2014



Vasario 13 dieną direktorė Asta Karlienė ir pavaduotoja ugdymui Deimantė Karaliūtė susitiko su gimnazijos mokiniais ir nuoširdžiai dėkojo visiems, aktyviai dalyvavusiems akcijoje  "Knygų Kalėdos 2014". Susitikimo metu direktorė įteikė padėkas 8a, 8b, 8c, 8d, 8e, 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e, 4a, 4b, 4c, 4d klasėms. Asmeninę direktorės A. Karlienės padėką gavo:
Evita Markauskaitė, 8c
Mingeda Perevičiūtė, 1c
Jonas Kavaliauskas, 2d
Akcijoje dalyvavę mokiniai padovanojo 44 knygas. Tikimės, kad dovanotos knygos ne tik papildys bibliotekos lentynas, bet pradžiugins ir kiekvieną skaitytoją.


Kviečiame skaityti!
 

2015 m. vasario 1 d., sekmadienis

Metų knygos rinkimai



Jau dešimtą kartą skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas keturiose kategorijose: suaugusiųjų, poezijos, paauglių ir vaikų.

Knygų suaugusiems penketukas

Aškinytė, Rasa. „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ („Vaga“). Autorė iš tikrųjų pasakoja apie žmogų, „kuriam nieko nereikėjo“. Tai yra tam tikra provokacija – skatinimas pažvelgti ne į tai, kas kasdien rūpi visuomenei ir žiniasklaidai, o pateikti atvirkštinį vaizdą: iš nuo pasaulio atitrūkusios asmenybės požiūrio taško. Čia pristatomas tarsi postmodernistinis „žmogus be savybių“.

Granauskas, Romualdas. „Trečias gyvenimas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Apysakoje „Trečias gyvenimas“ rašytojas išraiškingai pasakoja apie savo vaikystę ir paauglystę, labai įvairiai nuspalvintas skurdžios buities, turtingos gamtos, aistros skaityti ir pokario pasipriešinimo bei priespaudos šešėlių. Eseistinėje knygos dalyje, „Žodžio paglostymas“, žodžio meistras su susirūpinimu, bet taip pat su sąmoju ir šmaikščiais pasakojimais byloja apie mūsų kalbą.

Melnikas, Jaroslavas. „Maša, arba Postfašizmas“ („Alma littera“). Distopinis romanas mus nukelia į tolimą ateitį ir pasakoja apie visuomenę, kurioje dalis žmonijos laikoma gyvuliais. Jie atlieka juodžiausius darbus ir yra pjaunami mėsai. Nors knyga keliais pjūviais atskleidžia fiktyvią ateities viziją, tačiau ji skaitytoją skatina susimąstyti ar ši ateitis iš tiesų nėra besimaskuojanti nūdiena. Sklandus, griežtas ir žiaurus pasakojimas preciziškai tiksliai apnuogina juodžiausius žmogaus sielos užkaborius.

Pukytė, Paulina. „Bedalis ir labdarys“ („Apostrofa“). P. Pukytės „Bedalis ir labdarys“ sudaryta, galima sakyt, vien iš dialogų, besimezgančių valstybės įstaigose, oro uostuose, virtualioje erdvėje. Įvairiažanriai tekstai susijungia į žmonių tarpusavio santykių istoriją, kurioje dominuoja nesusikalbėjimo tema.

Žagrakalytė, Agnė. „Eigulio duktė: byla F 117“ („Tyto alba“). Ko gero, įspūdingiausia giminės saga lietuvių literatūroje: ilga, paini, aprėpianti ir istorijos lūžius, ir veikėjų gyvenimo vingius. Išradingai panaudota archyvinė dokumentinė medžiaga romanui suteikia autentikos. Personažai išraiškingi ir gyvi, o ilga, įvairius laikus ir vietas apimanti istorija papasakota nuosekliai, gražiai ir įtikinamai.

Poezijos knygų penketukas

Gailius, Antanas. „Penkiapėdžio sugrįžimas“ („Apostrofa“). Šioje knygoje Antanas Gailius, demonstruodamas subtilų poetinio žodžio meną, atsigręžia į klasikines formas. Psalmės, sonetai reikalauja disciplinuoto eiliavimo, bet poetui netrukdo, o padeda išplėtoti įspūdingą temų įvairovę, įsigilinti į būties atšvaitus kasdienybėje.

Kazlauskaitė, Giedrė. „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). G. Kazlauskaitės poezija išsiskiria iš lietuvių poezijos lauko savitu ir subtiliu kultūrinio konteksto, švelnios autoironijos, buitinių detalių ir intymios intonacijos deriniu. Labiausiai „Meninose“ paperka stoiškumas, drąsa būti savimi, apmąstymai apie tikėjimą ir literatūrą.

Nastaravičius, Mindaugas. „Mo“ („Tyto alba“). M. Nastaravičiaus „Mo“ yra ne tik bandymas struktūruoti patirtį bei atmintį, bet ir savotiškas paminklas vadinamajam tuteišių kraštui. Keliolika kilometrų nuo sostinės nutolęs Marijampolis, iš kur poetas kilęs, šioje knygoje tvyro kaip ribinė situacija, kurioje tampa įmanoma universalizuoti vaikystės patirtis, neretai suteikiant joms filosofinę dimensiją, ir permąstyti santykį su tėvu.

Navakas, Kęstutis. „100 du“ („Apostrofa“). Poezijos knyga, kurioje nenuginčijamai susitinka meistrystė ir talentas. Turinys ir forma susipina ir sudaro nedalomą visumą. Elegantiškas žodžių tekėjimas, intelektualinių nuorodų ir aliuzijų užtvankos, gyvo poetinio virsmo verpetai – visa tai ko gali norėti geros šiuolaikinės poezijos ištroškęs skaitytojas.

Stankus, Vytautas. „Iš veidrodžio, už“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). V. Stankus – atspindžio, užuominos, ribinės būsenos, abejonės poetas. Jo eilėraščiai – taupūs, santūrūs. Tai šiaurietiškas, vėjo perpučiamas, tamsus bliuzas.

Knygų paaugliams penketukas

Grigaliūnienė, Danutė. „Kažkas ne taip“ („Printėja“). Šiuolaikinę realybę atspindinti, ir moraliniu, ir socialiniu požiūriu aktuali apysaka, kurioje vaizduojami paaugliai mokykloje, šeimoje ir mažo miestelio bendruomenėje.

Račickas, Vytautas. „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“ („V. Račickas“). Ir problemiška, ir komiška populiaraus autoriaus apysaka nukelia į sovietmečio laikus, tačiau perteikia ir amžinąsias paauglio jausenas ir būsenas.

Saja, Kazys. „Liepsnojanti“ („Alma littera“). Labai tiesiogiai skaudžias problemas kelianti apysaka gali būti apibūdinta ir kaip „naujasis realizmas“, ir kaip problemų proza. Pozityvusis jos pradas – penkiolikmetės paauglės pastangos išlikti, prisikelti, atrasti gyvenimo prasmę.

Šukytė, Virgina. „Laimės formulė“ („Gimtasis žodis“). Žaismingai perpasakojamos, perkuriamos arba naujai kuriamos sakmės, pasakos, šiurpės padeda atsikratyti įvairiausių baimių ir pasijuokti iš jų.

Vaitkutė, Neringa. „Titnago plunksna“ („Nieko rimto“). „Fantasy“ žanro mėgėjams skirta knyga nukelia į nuotykingą Neatrastųjų žemių pasaulį, po kurį keliauja iš ankstesnės knygos jau pažįstami veikėjai.

Knygų vaikams penketukas

Adomaitytė, Gintarė. „Čiobrelių dvaras“ („Edukologija“). Supasakintas gamtos pasaulis ir visai tikroviška kelionė ir viešnagė pas senelį Vilniuje – abi šios vaizdavimo plotmės susitinka, susilieja penkiametės mergaitės Vakarės sąmonėje, o apysakos pasakojimas ima almėti poetišku, stilingu srautu.

Baltrukonytė, Jurga. „Torčiukas ant debesėlio“ („Alma littera“). Nedidelė apysaka, sudėliota iš ikimokyklinukės Paulos kasdienybės fragmentų, turi ir gražaus komizmo, bet taip pat kelia visai rimtų gyvenimiškų klausimų.

Kandrotienė, Danguolė. „Spintos istorijos“ („Terra publica“). Apysakos-pasakos veikėja septynmetė Emilija, bendraudama su senais drabužiais bei daiktais, sugrūstais spintoje ant aukšto, ne tik kai ką nauja sužino apie savo šeimos istoriją, bet ir prikelia vieną kitą daiktą naujam gyvenimui.

Zylė, Kotryna. „Milžinas mažylis“ („Aukso žuvys“). Remdamasi lietuvių liaudies padavimais, juos šiek tiek paplėtodama ir siedama, vaikų literatūroje debiutuojanti autorė kuria patrauklų pasakojimą apie jauno milžino Kerniaus kelionę po Lietuvą.

Žutautė, Lina. „Ferdinandas ir Pū: žygis į Australiją“ („Alma littera“). Antroji dailininkės ir rašytojos knyga apie jau pažįstamus tris bičiulius – šunį, katiną ir vištą – dar šiuolaikiškesnė ir komiškesnė už pirmąją, tačiau taip pat nuoširdžiai kelianti draugystės idėją.

Už labiausiai patikusią knygą visose kategorijose galima balsuoti interneto svetainėje metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt