Kasmet balandžio 23-iąją UNESCO kviečia minėti Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną. Tai vienas iš būdų, kuriuo siekiama skatinti skaitymą, leidybą bei intelektinės nuosavybės (autorių teisių) apsaugą.
Balandžio 23-ioji - tai simboliška ir prasminga data visai pasaulio literatūrai. 1616 metais šią dieną mirė trys literatūros šedevrų meistrai: Migelis de Servantesas, Viljamas Šekspyras ir Inca Garcilaso de la Vega. Idėja minėti šią dieną gimė Katalonijoje (Ispanija), kur nuo senų laikų gyvuoja tradicija dovanoti r0žę pirkėjui, įsigijusiam knygą.
Unesco kviečia visus, ypač jaunus žmones, atrasti ar atgaivinti skaitymo malonumą, pagerbti rašytojus, kurie prisidėjo prie žmonijos socialinės ir kultūrinės pažangos. Ši diena mums primena apie skaitymo kultūrą ir tradiciją, raštingumą, pažinimą, pagarbą knygai, kūrėjui, autoriui, kultūrų įvairovę ir dialogą, neišsemiamą civilizacijos, kultūros lobyną.
Didžiausia pasaulyje knyga
60 kg sverianti knyga - 2003 metais išleistas Butano tomas apie Azijoje
įsikūrusią nedidelę izoliuotą Butano valstybę, kurios plotas yra
panašus į Šveicarijos, o gyventojų skaičius vos 700 000 žmonių. Nuostabus
derinys - viena iš mažiausių pasaulio valstybių, aprašyta didžiausioje
pasaulyje knygoje. Maiklo Holėjaus (Michaelas Hawley) knyga "Bhutan: A Visual Odyssey Across the Kingdom" yra 2,20 metro aukščio ir 1,5 metro pločio, joje yra 112 puslapių.
Mažiausia pasaulyje knyga
Japonijos spaustuvė "Toppan Printing" išleido mažiausią pasaulyje knygą. Mažiausia knyga nufotografuota greta adatos, kad būtų galima suvokti jos smulkumą.
Miniatiūrinės knygos
matmenys - 0,75 mm x 0,75 mm, ji turi 22 puslapius.
Knyga
"Keturių metų laikų gėlės" yra žinynas apie visas Japonijos gėles ir
augalus. Ji buvo parengta per aštuonis mėnesius. Miniatiūrinis
almanachas dabar eksponuojamas Vaizduojamojo meno muziejuje Tokijuje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą